İki Satır Arasında, Open School, Galata Greek School, Istanbul, 2014

ac%cc%a7ik-okul-duyuru

”İki satır arasında”, Galata Rum Okulu’nun 2013 sonbaharında başlatmış olduğu ”Açık Okul” projesinin bir parçasıdır.

”Açık Okul”, 20.yy’da  köklü ve modern bir eğitim kurumu olan  Galata Rum Okulu’nun günümüzde bir kültür kurumu olmasının yanı sıra kültür sanatın eğitsel boyutu ile geçmişte sahip olduğu belleği güncel bir dille gün yüzüne çıkararak dönüştürmeyi amaçlayan bir projedir. Geçmişte çocuk sesleri ile yankılanan, hayata dair bilgilerin taze zihinlere aktarıldığı, kentin en eski dillerinin koridorlarında dolaştığı bir okulun belleğine inerek, sahip olduğu mirası şimdiki zamana aktarmak bu külliyatın sürekliliği sağlayacak en önemli unsur olacaktır.
Bir okulun bellek kokan yegane yeri olan  kütüphaneyi yaşatan, sadece sahip olduğu kitaplar ve bilgi değil;  bu bilgiyi gün yüzüne çıkarıp aktifleştiren yaratıcı zihinlerin mekandaki varlığıdır aynı zamanda. ”Açık Okul” projesi Galata Rum Okulu’nun kütüphanesini geçmişte olduğu gibi düşünen zihinlere açarak yeniden hayat bulmayı amaçlıyor.

Projenin ilk serisi olan ve Merve Ünsal tarafından yürütülen derinlemesine okuma seansları  ”İki Satır Arasında”, seçilmiş çeşitli metinler üzerinden kollektif okumalar yaparak,okulun kütüphanesini aktif bir düşünme alanına dönüştürecektir.Merve Ünsal’la  Derinlemesine Okuma Seansları ilk olarak İlkay Baliç ve İz Öztat’ın ARTER’de düzenlemiş olduğu paylaşım alanı olan  ‘Bahane’de gerçekleştirilmişti.